Język migowy a tłumaczenia ustne
B icon

Język migowy a tłumaczenia ustne

Oceń:
/ Aktualna ocena: 5

Język migowy ma charakter wizualno-przestrzenny. Wbrew temu, co myśli się na jego temat, język ten posiada swoją własną gramatykę i nieustannie rozwijające się słownictwo.

Jeszcze do niedawna zadanie tłumaczenia z i na język migowy należało wyłącznie do członków rodziny lub nauczycieli. Dziś należy zapewnić użytkownikom tego języka wykwalifikowanych tłumaczy, także w kontekście prawnym. Tłumacz języka migowego musi posiadać kwalifikacje prawne oraz przestrzegać kodeksu postępowania zawodowego. Jest zobowiązany do zachowania poufności i rzetelnego tłumaczenia, uwzględniającego tło kulturowe.

Migowe tłumaczenie konsekutywne i symultaniczne

Jak dobrze wiemy, wyróżnia się dwa rodzaje tłumaczeń ustnych: tłumaczenie konsekutywne oraz symultaniczne. Przy tłumaczeniach migowych znacząco lepszym jest to pierwsze - tłumacz skupia się nie na formie, a na przesłaniu, dzięki czemu może rzetelniej oddać sens wypowiedzi mówcy w języku migowym. W “symultance”, z powodu równoległego i szybkiego tłumaczenia, widoczne jest natomiast zjawisko określane mianem “sztucznego systemu językowo-migowego”.

Samo tłumaczenie ustne nie jest łatwym zadaniem, a w przypadku tak specyficznego języka, jakim jest język migowy, pojawiają się dodatkowe trudności. Poza niezrozumiałym żargonem i nieznanymi idiomami czy neologizmami, często pojawiają się nieprzetłumaczalne nazwy własne. W języku migowym pomija się także przyimki, spójniki oraz partykuły.

Tłumacz może jednak wyrównać różnice pomiędzy tymi językami. Przy tłumaczeniu na język ustny może pominąć mniej istotne elementy i skrócić wypowiedź, zaś tłumacząc na język migowy powinien wzbogacić tłumaczenie o szerszy opis oraz szczegóły potrzebne do lepszego zrozumienia wypowiedzi.

Dlaczego warto uczyć się języka migowego?

Nauka tego specyficznego języka ma wiele zalet, co potwierdzają liczne badania. Wśród nich należy wymienić takie jak poprawienie percepcji wzrokowej, która wpływa na efektywność czytania. Dodatkowo polepsza się pamięć wizualna, co sprzyja także rozwijaniu wyobraźni przestrzennej. Ta pozawerbalna komunikacja pozwala na bliższy kontakt z rozmówcą. Dzięki temu ma zastosowanie między innymi w różnego rodzaju terapiach - od kształtowania umiejętności społecznych po zwalczanie lęków.

Co ciekawe, języka migowego często uczą się studenci w niektórych szkołach teatralnych czy aktorskich. Dodaje im to pewności siebie oraz pomaga przy nadchodzących występach scenicznych.

Skontaktuj się
z nami

Napisz do nas

Wyślij do nas zapytanie ofertowe - z chęcią doradzimy oraz przedstawimy konkretne rozwiązania dostosowane do określonych potrzeb.

Zamknij

Napisz do nas

Nie wybrano pliku
* wymagane
Zaznacz, aby kontynuować