Tłumaczenia uwierzytelnione online – jak je zlecić w czasach „social distancing”?
B icon

Tłumaczenia uwierzytelnione online – jak je zlecić w czasach „social distancing”?

Oceń:
/ Aktualna ocena: 0.00

Chcesz przetłumaczyć akt urodzenia, dyplom ukończenia szkoły lub dowód rejestracyjny pojazdu? Tutaj nie wystarczy zwykłe tłumaczenie. Potrzebujesz tłumaczenia, które posiada moc prawną, czyli tłumaczenia uwierzytelnionego. Większość instytucji wymaga przekładu z oryginału dokumentu, który musisz dostarczyć tłumaczowi.

Tylko jak to zrobić, gdy szaleje koronawirus i najlepiej zachować bezpieczny dystans? Oczywiście zlecić tłumaczenie przez internet. Ale czy tłumaczenia uwierzytelnione online są możliwe? O czym pamiętać, decydując się na taką usługę?

Tłumaczenie uwierzytelnione – co je różni od zwykłego?

Tłumaczenie uwierzytelnione (inaczej: poświadczone lub przysięgłe) musi spełniać określone przepisy prawne.

Przede wszystkim nie każdy tłumacz może wykonać tłumaczenie uwierzytelnione. Aby zrobić taki przekład, trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia. Tłumacz musi zdać egzamin państwowy oraz zostać wpisany do rejestru tłumaczy przysięgłych.

Tłumacz poświadcza każdą stronę tłumaczenia podpisem oraz pieczęcią i wpisuje tłumaczenie do specjalnego repertorium tłumacza przysięgłego. Wtedy tłumaczenie uzyskuje moc prawną i jest uznawane przez oficjalne instytucje za wiarygodny dokument.

Zgodnie z ustawą o zawodzie tłumacza przysięgłego tłumacz musi w klauzuli poświadczającej zaznaczyć, czy wykonał przekład z oryginału dokumentu czy może z jego kopii, w tym kopii elektronicznej (skanu). I tu zaczynają się problemy.

Tłumaczenia uwierzytelnione online – na podstawie kopii czy oryginału?

Jak znaleźć tłumacza przysięgłego, który działa online? Oczywiście sięgasz po pomoc Google’a. Po chwili przebierasz w ofertach firm, które wykonują tłumaczenia uwierzytelnione przez Internet. Wysyłasz skan dokumentu, otrzymujesz wycenę, a następnie opłacasz usługę i spokojnie czekasz, aż tłumacz wykona zlecenie.

Proste? Niby tak. Jednak lepiej się upewnij, że Twój czas i Twoje pieniądze nie pójdą na marne.

Zgodnie z przepisami tłumacz przysięgły może wykonać tłumaczenie uwierzytelnione na podstawie kserokopii czy skanu dokumentu, ale instytucja może takiego tłumaczenia nie przyjąć i zażądać przekładu z oryginału.

Zanim więc zlecisz tłumaczenie przysięgłe przez internet, dopytaj czy przekład z kopii zostanie uznany. Jeśli musisz dostarczyć przekład z oryginału, nie masz wyjścia. Możesz przesłać skan dokumentu, aby tłumacz mógł rozpocząć pracę, jednak potem tłumacz musi zobaczyć oryginalny dokument i porównać go z kopią. Tylko wtedy tłumacz ma prawo poświadczyć w klauzuli, że przekład nastąpił z oryginału.

Tłumaczenia przysięgłe online – jak je odebrać? 

Gdy zlecasz tłumaczenie uwierzytelnione przez Internet, możesz umówić się na odbiór osobisty tłumaczenia. Wtedy właśnie okazujesz tłumaczowi oryginał, jeśli zależy Ci na poświadczeniu tłumaczenia z oryginału.

Czy możliwy jest zdalny odbiór tłumaczenia? Jak najbardziej. Biuro tłumaczeń prześle Ci tłumaczenie w formie elektronicznej, a wersję papierową dostarczy pocztą.

Pamiętaj – jeśli potrzebujesz tłumaczenia z oryginału, a nie możesz go okazać osobiście, nie pozostaje Ci nic innego, jak przesłać oryginalny dokument pocztą lub kurierem.

Tłumaczenia poświadczone online – jak to będzie w przyszłości?

A jak będą wyglądały tłumaczenia uwierzytelnione online w przyszłości? Nie zdziw się, jeśli kiedyś tłumacz prześle Ci tłumaczenie jedynie w formie elektronicznej i papier zostanie zupełnie wycofany z obiegu dokumentacji.

Gdzie w tym przypadku tłumacz umieści klauzulę poświadczająca, podpis i pieczęć?

Już od 2004 roku prawo w Polsce pozwala tłumaczom przysięgłym składać podpis także drogą elektroniczną prywatnym kluczem (certyfikatem kwalifikowanym). Podpis elektroniczny umieszczany jest na karcie kryptograficznej lub czytniku kart pamięci.

Jednak powszechne użycie e-podpisu na rynku tłumaczeń to na razie pieśń przyszłości. Póki co niewielu z tłumaczy decyduje się na wyrobienie klucza prywatnego. Jednak wraz z postępującą digitalizacją to rozwiązanie z pewnością będzie zyskiwało popularność.

Skontaktuj się
z nami
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Napisz do nas

Wyślij do nas zapytanie ofertowe - z chęcią doradzimy oraz przedstawimy konkretne rozwiązania dostosowane do określonych potrzeb.

Zamknij

Napisz do nas

Nie wybrano pliku
* wymagane
Zaznacz, aby kontynuować