Napływ Ukraińców do Polski a branża tłumaczeniowa
B icon

Napływ Ukraińców do Polski a branża tłumaczeniowa

Oceń:
/ Aktualna ocena: 5.00

Polska to bez wątpienia jeden z bardzo chętnie wybieranych przez obywateli Ukrainy kierunków. Statystyki pokazują, że z każdym rokiem napływ sąsiadów zza wschodniej granicy do Polski jest coraz większy. Najbardziej widoczne jest to w dużych miastach. Jaki ma to wpływ na branżę tłumaczeniową? Wraz ze wzrostem napływu Ukraińców do Polski bez wątpienia wzrasta zapotrzebowanie na tłumaczenia pisemne na język ukraiński.

Co sprowadza Ukraińców do Polski?

Obywatele zza naszej wschodniej granicy często przyjeżdżają do Polski na studia, ale również jako pracownicy sezonowi. Większość chwali sobie jakość życia w naszym kraju, a mniej więcej co dziesiąty Ukrainiec deklaruje, że swój pobyt chętnie przedłuży, nawet na stałe.

Nie brakuje również osób, które stawiają wszystko na jedną kartę i przyjeżdżają do Polski wraz z całymi rodzinami w poszukiwaniu lepszego życia. Szukają w naszym kraju pracy oraz zakwaterowania na stałe.

Ukraińcy zarabiają w Polsce o wiele więcej niż w swoim rodzimym kraju. W kraju nad Wisłą również o wiele łatwiej zdobyć im pracę, a w wielu przypadkach pracodawcy zapewniają również zakwaterowanie i wyżywienie.

To przekłada się na poczucie większej stabilizacji i pozwala im z optymizmem patrzeć w przyszłość.

W jaki sposób Ukraińcy zdobywają zatrudnienie na polskim rynku pracy?

Duże zainteresowanie studiami i pracą w naszym kraju przełożyło się na powstanie wielu agencji pracy tymczasowej właśnie dla pracowników z Ukrainy. Drogi zatrudnienia pracownika z Ukrainy są więc w zasadzie dwie - na własną rękę lub za pośrednictwem Urzędu Pracy czy agencji pracy tymczasowej.

Dla pracodawcy szukanie pracownika przez taką agencję jest w zasadzie najłatwiejszym sposobem. Zajmują się one bowiem całym procesem rekrutacyjnym i mogą zaproponować pracownika najbardziej odpowiedniego na dane stanowisko pracy. Często w zakres usług wchodzi również pełna obsługa prawna i księgowa.

Zainteresowany pracą w Polsce Ukrainiec wysyła swoje CV do agencji, która po weryfikacji życiorysu zaprasza kandydata na rozmowę kwalifikacyjną i kieruje do wskazanego pracodawcy (jeśli oferta pracy odpowiada jego umiejętnościom).

Wśród Ukraińców nie brakuje pracowników o bardzo wysokich kwalifikacjach, pożądanych na naszym rynku pracy w wielu sektorach gospodarki.

Wpływ Ukraińców na branżę tłumaczeniową w Polsce – tłumaczenia pisemne na ukraiński

Coraz częściej w urzędach i innych instytucjach publicznych w dużych miastach, gdzie osób tej narodowości jest bardzo dużo, oprócz komunikatów w języku polskim i angielskim pojawiają się również te w języku ukraińskim.

To najlepiej świadczy o tym, że Ukraińcy stanowią bez wątpienia istotną gałąź rynku pracy w Polsce. To z kolei rodzi zapotrzebowanie na instytucje i firmy, które zajmują się pomocą i pośrednictwem pomiędzy Ukraińcami a polskimi pracodawcami oraz reprezentują ich prawnie przed innymi instytucjami.

Szacuje się, że aktualnie w Polsce pracują nawet 2 miliony Ukraińców. Najczęściej są zatrudniani w budownictwie, gastronomii, transporcie, turystyce oraz handlu.

Mają więc oni istotny wpływ na kształt polskiego rynku pracy. Aby móc legalnie podjąć pracę na terenie Polski, potrzebnych jest wiele dokumentów. Tłumaczenia uwierzytelnione z języka ukraińskiego stają się więc niezbędne. Dopełnienie formalności związanych z legalnym zatrudnieniem to najważniejsza część całej procedury, od której zależy dalsza współpraca. Za ich niedopełnienie grożą konsekwencje.

Niewielu pracowników przyjeżdżających do Polski zna nasz język w stopniu, który pozwalałby na zrozumienie instrukcji, dokumentów, wymagań czy zasad pracy. Dlatego na obecności pracowników zza wschodniej granicy zyskuje branża tłumaczeniowa.

Skontaktuj się
z nami
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Napisz do nas

Wyślij do nas zapytanie ofertowe - z chęcią doradzimy oraz przedstawimy konkretne rozwiązania dostosowane do określonych potrzeb.

Zamknij

Napisz do nas

Nie wybrano pliku
* wymagane
Zaznacz, aby kontynuować