Skuteczna komunikacja oraz efektywna korespondencja
B icon

Skuteczna komunikacja oraz efektywna korespondencja

Oceń:
/ Aktualna ocena: 0.00

Skuteczna komunikacja: ciężko sobie wyobrazić życie codzienne bez komunikacji. Żyjemy w społeczności, a to związane jest z komunikacją - praktycznie na każdym kroku, każdego dnia, niemal w każdej minucie naszego życia. Wiedzą o tym szczególnie tłumacze oraz biura tłumaczeń, gdyż na co dzień zapewniają językowe wsparcie firmom oraz osobom prywatnym. Jako tłumacze bardzo dobrze znamy problemy, jakie mogą wystąpić w komunikacji, oraz zakłócenia, które prowadzą do nieporozumień.

Skuteczna komunikacja

Obecnie do komunikacji wykorzystywanych jest wiele metod. Począwszy od mowy, przez listy, SMS, MMS, wiadomości mailowe po komunikaty niewerbalne. Komunikacja, a przede wszystkim jakość przekazu, istotna jest zarówno w życiu prywatnym, jak również zawodowym. Nie wiem czy ktokolwiek mógłby przeżyć choćby jeden dzień nie komunikując się z kimkolwiek. Potrzeba uczestniczenia w życiu społecznym jest w dzisiejszych czasach bardzo istotnym elementem życia każdego człowieka.

Spróbujmy zatem zastanowić się, w jaki sposób ulepszyć naszą komunikację ze światem zewnętrznym. Nie wnikając specjalnie w teorię przejdźmy od razu do zagadnień praktycznych. Przede wszystkim należy przestrzegać zasady, aby komunikat był prosty, zrozumiały i dostosowany do odbiorcy. W życiu codziennym warto unikać skomplikowanych i złożonych konstrukcji zdaniowych. Bardzo istotną rolę, szczególnie w życiu zawodowym, odgrywa długość komunikatu. Zbyt długa wiadomość, czy to przekazywana słownie czy pisemnie, często nie jest rejestrowana w całości. Jest to związane głównie z tym, że w ostatnich latach tempo życia mocno przyspieszyło. Dziś nikt nie ma czasu na komunikaty, które wykraczają poza meritum sprawy. W aspekcie efektywnej komunikacji mniej znaczy lepiej.

Pamiętajmy jednak o tym, że czasami człowiek musi się wygadać. W niektórych sytuacjach życiowych mamy potrzebę rozmowy. W takich okolicznościach należy zapomnieć o powyższej zasadzie minimalizmu. Z drugiej strony są w naszym życiu chwile, w których chcemy spędzić trochę czasu w samotności i spokoju. Potrzeba ta jest tak samo ważna jak konieczność rozmowy z przyjacielem bądź przyjaciółką. Ani jednej ani drugiej nie należy ignorować.

Służbowa korespondencja mailowa

O ile w życiu prywatnym zakłócenia lub nieprawidłowości komunikacyjne nie mają zazwyczaj nieprzyjemnych skutków, to w biznesie mogą być przyczyną poważnych problemów. Niezrozumiałe bądź niedostosowane do określonych warunków komunikaty mogą prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji. Najważniejsze jest więc, aby w sposób jasny formułować wypowiedź. Niezmiernie istotnym jest przy tym to, aby przekaz był zrozumiały dla obu stron. Gdy na przykład biuro tłumaczeń kontaktuje się ze zleceniodawcą, którym jest informatyk, w celu wyjaśnienia ewentualnych nieścisłości w tekście źródłowym, unika się metajęzyka. W takich sytuacjach lepiej zastosować metodę "my rozumiemy to zdanie/fragment w następujący sposób: ..." i poprosić o informację zwrotną.

Z podobnymi sytuacjami stykamy się każdego dnia - gdy prawnik rozmawia z osobą z technicznym wykształceniem, lekarz z pacjentem itd. Wynika to z tego, że w określonych dziedzinach wytworzył się specjalistyczny, a często wręcz hermetyczny, język branżowy. Jest on niezrozumiały dla osób spoza branży co sprawia, że komunikacja jest w określonych okolicznościach utrudniona, a czasami wręcz niemożliwa.

Skuteczna komunikacja to również temat, który dotyczy tłumaczenia korespondencji firmowej. Obowiązują tu podobne zasady jak w przypadku porozumiewania się w tym samym języku. Tłumacz ma jednak utrudnione zadanie, ponieważ często zachodzi konieczność przekładu treści, która nie znajduje zastosowania w innym obszarze kulturowym. Ale to już temat na kolejny wpis (tłumaczenia korespondencji firmowej).

Potrzebujesz wsparcia w zakresie komunikacji? Skontaktuj się ze mną!

Skontaktuj się
z nami
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Napisz do nas

Wyślij do nas zapytanie ofertowe - z chęcią doradzimy oraz przedstawimy konkretne rozwiązania dostosowane do określonych potrzeb.

Zamknij

Napisz do nas

Nie wybrano pliku
* wymagane
Zaznacz, aby kontynuować