Język angielski: jak się uczyć skutecznie?
B icon

Język angielski: jak się uczyć skutecznie?

Oceń:
/ Aktualna ocena: 5

Nauka języka obcego już od lat postrzegana jest jako podstawa edukacji. Lekcje angielskiego zaczynają się już na poziomie żłobka, a w każdym CV powinna być informacja o dobrej znajomości choć jednego języka obcego. Odkąd mówimy o świecie jako o globalnej wiosce, a język angielski stał się lingua franca międzynarodowej komunikacji, faktycznie coraz trudniej jest obejść się bez niego. Kursy i tłumaczenia w zakresie angielskiego to największa część branży językowej. Dziś kilka słów o nauce tego języka.

Język angielski: wyzwania dla uczących się

Czy język angielski jest językiem trudnym? Nie jest raczej klasyfikowany jako bardzo wymagający, lecz oczywiście łatwość przyswojenia danego języka to kwestia indywidualna. Osobiście zgadzam się z przekonaniem, że na poziomie podstawowym można dość łatwo konstruować wypowiedzi, tak by się "dogadać". Natomiast im bardziej zaawansowany poziom, tym więcej wyzwań dla uczących się angielskiego: setki kolokacji, czasowników frazowych i coraz więcej wyrafinowanych konstrukcji zdań. Poważne gazety i czasopisma są często najeżone słownictwem daleko wykraczającym poza to używane na co dzień. Nie warto się jednak zniechęcać - znając język angielski na poziomie średnio zaawansowanym naprawdę można swobodnie się komunikować podczas zagranicznej podróży, zwłaszcza gdy jesteśmy w kraju, w którym angielski nie jest językiem ojczystym.

Co sprawia Polakom uczącym się angielskiego największe trudności? Bez wątpienia wiele osób ma problemy z mnogością tzw. czasów (choć tak naprawdę z gramatycznego punktu widzenia język angielski ma tylko dwie formy czasowe). Różnorodność konstrukcji pozwala precyzyjnie wyrazić, czy dana czynność miała charakter ciągły, czy została zakończona itd. Wydaje się, że reguły zastosowania czasów  są dosyć przejrzyste, jednak trzeba je po pierwsze skutecznie przyswoić, a potem poprawnie stosować. I tu uczący się języka często mają problem - w końcu posługując się językiem ojczystym nie zastanawiają się ciągle nad tym, jaka jest czynność, którą chcą opisać. Przychodzi to naturalnie. W posługiwaniu się językiem obcym łatwiej będzie osobom, które posiądą pewną językową intuicję. Trudno jednak stwierdzić, czemu niektórzy łatwiej potrafią dostosować myślenie do innych struktur gramatycznych, a innym przychodzi to z trudem. Czy na naukę języka obcego są w ogóle jakieś triki, patenty?

Zanurzyć się w języku

Rola ekspozycji w nauce języka obcego jest bezdyskusyjna: im więcej styczności z językiem, tym lepiej. Pod tym względem akurat angielski sprzyja wszystkim uczącym się, bo zetknąć się z nim nietrudno. Radio pełne jest piosenek w języku angielskim, a w kinach królują głównie amerykańskie i brytyjskie produkcje. Nawet nie trzeba się wykosztowywać na zagraniczne gazety - internet pełen jest wydań online. A kupienie książki w języku obcym to już w dzisiejszych czasach żaden problem. Wszystkie te media bardzo pomagają w przyswajaniu języka w przyjemny sposób.

Wiele zyskamy wypróbowując swoje umiejętności w praktyce. Nie bójmy się prowadzić rozmów po angielsku podczas zagranicznych podróży - inaczej nigdy nie poczujemy się swobodnie posługując się językiem obcym. Połączenie teorii i praktyki daje najlepsze rezultaty. Uczymy się konstruowania komunikatów zrozumiałych dla odbiorców, a szlifując gramatykę weryfikujemy i poprawiamy swoje błędy. W ten sposób krok po kroku język angielski stanie się dla nas z pewnością mniej obcy.

Poszukujesz usług profesjonalnych tłumaczy angielskiego? Skontaktuj się ze mną.

Skontaktuj się
z nami

Napisz do nas

Wyślij do nas zapytanie ofertowe - z chęcią doradzimy oraz przedstawimy konkretne rozwiązania dostosowane do określonych potrzeb.

Zamknij

Napisz do nas

Nie wybrano pliku
* wymagane
Zaznacz, aby kontynuować