Domowe biuro freelancera - konfigurujemy serwer NAS
B icon

Domowe biuro freelancera - konfigurujemy serwer NAS

Oceń:
/ Aktualna ocena: 5

Domowe biuro tłumacza - miejsce, w którym powstają tłumaczenia pisemne dla twojej firmy. To właśnie w takich biurach pracuje większość tłumaczy freelancerów. Infrastruktura IT, jaka by nie była w takim biurze, musi sprawdzać się zarówno podczas pracy i umożliwiać rozrywkę w czasie wolnym. Komputery, na których pracujemy, wieczorami wykorzystywane są choćby do oglądania filmów czy seriali lub pozwalają odprężyć się przy grach komputerowych. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a w tym kopii danych. Najlepiej zrobić to w sposób zautomatyzowany i działający w tle, gdy my śpimy.

Proste rozwiązania typu NAS

Serwery NAS (ang. Network Attached Storage) to ciekawa i niedroga propozycja dla biura i domu. Ich instalacja nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Dosłownie każdy powinien być w stanie skonfigurować większość niezbędnych funkcji. No właśnie, a jakie funkcjonalności oferują nam serwery plików NAS?

Przede wszystkim są to masowe nośniki danych wpięte do sieci, które pełnią funkcję magazynu. Użytkownik ma możliwość tworzenia na dyskach zainstalowanych w NAS folderów współdzielonych w sieci, ale również poza nią. Dostęp do określonych folderów przyznawany jest w ustawieniach użytkowników. Można utworzyć dowolną ilość użytkowników i przypisać im określone uprawnienia dostępu do folderów i zainstalowanych na serwerze aplikacji. Niektóre rozwiązania NAS oferują również usługi chmury. Można dzięki nim zrezygnować z komercyjnie oferowanych chmur, z których niektórzy klienci ze względów bezpieczeństwa nie mogą korzystać. A jak wiadomo chmury są przydatne do udostępniania dużych plików.

Udostępnione w sieci foldery stanowią również alternatywne miejsce przechowywania dużych plików poczty internetowej (MS Outlook) oraz zapisanych kopii zapasowych określonych folderów lub całych dysków zainstalowanych na biurowych (i domowych) komputerach. Niektóre urządzenia NAS oferują zaawansowane funkcje tworzenia kopii bezpieczeństwa na urządzeniach zewnętrznych (przenośnych dyskach HDD) lub w chmurze. Kopiując dane na przykład do chmury (zewnętrznej, nie tej wspomnianej powyżej) tworzymy podwójne zabezpieczenie. Polecam stosunkowo tanią (w porównaniu z ofertą gigantów zza oceanu) usługę z centrum danych zlokalizowanym w Europie. Na www.hubic.com za ok. 50 Euro rocznie wykupisz przestrzeń rzędu 10 TB. Dzięki NAS można ustalić i skonfigurować plany tworzenia kopii zapasowych oraz synchronizacji danych z chmurą. I już nigdy więcej nie będzie potrzeby robienia tego ręcznie.

Domowe biuro tłumacza

Gdy już zabezpieczymy dane (klientów i te osobiste) czas na zasłużony relaks. W tym serwery NAS równie dobrze się sprawdzają. W ramach dostępnej przestrzeni dyskowej można utworzyć foldery multimedialne i uruchomić funkcję streamingu. W ten oto sposób zapisane w NAS filmy, muzyka czy zdjęcia będą dostępne dla urządzeń w sieci lokalnej (a w razie potrzeby również zdalnie). Domowe biuro tłumacza może wieczorem zmienić się w centrum rozrywki, z którego mogą równolegle korzystać wszyscy domownicy. Warto pamiętać, że sieci bezprzewodowe średnio nadają się do strumieniowania wysokiej jakości materiałów wideo. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzają się sieci przewodowe.

Zdalny dostęp do składowanych w biurze danych, tłumaczeń, plików TMX czy choćby słuchanie zapisanych na serwerze NAS utworów podczas wakacji spędzanych na drugim końcu Europy to również standardowa funkcjonalność opisywanych rozwiązań.

Poszukujesz usług profesjonalnych tłumaczy? Skontaktuj się ze mną.

Skontaktuj się
z nami

Napisz do nas

Wyślij do nas zapytanie ofertowe - z chęcią doradzimy oraz przedstawimy konkretne rozwiązania dostosowane do określonych potrzeb.

Zamknij

Napisz do nas

Nie wybrano pliku
* wymagane
Zaznacz, aby kontynuować